​​
Czynne: pon-pt 9:00 - 19:00 | sob. 9:00 - 15:00 | niedz. 9:00 - 11:00 Umawiamy wizyty na godzinę
14 626 48 20
ul. Ujejskiego 6-10 | Tarnów
lek.wet. Elżbieta Szaluś, lek.wet. Mariusz Szaluś

Wypadek

08.05.2018 17:04

Pies rasy Yorkshire Terrier po wypadku komunikacyjnym trafił do naszej przychodni.
Po wykonaniu zdjęć RTG stwierdzono złamanie kości śródstopia lewej kończyny miednicznej.
Doktor Mariusz Szaluś, jako specjalista chirurgii weterynaryjnej podjął się stabilizacji doszpikowej II i III kości śródstopia. 

Po 6 tygodniach zdjęto opatrunek stabilizujący kończynę i pacjęt powrócił do pełnej sprawności. 



    


 

 

Nowy sprzęt diagnostyczny

08.05.2018 16:30

          



W celu dokładniejszej diagnostyki Państwa podopiecznych, miło nam poinformować o poszerzeniu zakresu naszych usług o videoendoskopię.

Endoskopia to ogólna nazwa zabiegów diagnostyczno - leczniczych w medycynie.
Polega ona na badaniu wnętrza ciała przy użyciu endoskopów giętkich lub sztywnych wyposażonych w źródło światła oraz optykę. Użycie odpowiednich narzędzi chirurgicznych (pozwala na usunięcie np. ciał obcych takich jak kości, zabawki, torebki foliowe) oraz pobranie próbek do badań histopatologicznych. 

Takie badanie jest mniej inwazyjne niż typowy zabieg chirurgiczny. 
Wykorzystanie endoskopów w leczeniu zmniejsza znacznie ryzyko powikłań oraz skraca czas rekonwalescencji. Badanie wykonuje się zawsze w pełnym znieczuleniu.

W naszej przychodni wykonujemy następujące badania z wykorzystanie videoendoskopu:
1. Rhinoskopię – badanie wnętrza jamy nosowej,
2. Gastroskopię- badanie żoładka oraz początkowego odcinka dwunastnicy
3. Bronchoskopię – badanie górnych dróg oddechowych,
4. Otoskopię – badanie przewodu słuchowego, 
5. Kolonoskopię – wziernikowanie dolnego przewodu układu pokarmowego, czyli diagnostyka jelita grubego,
6. Vaginoskopię – badanie endoskopowe przeprowadzone na drogach rodnych samic,

 

 

Tuż po cesarskim cięciu

11.05.2017 18:58

Kamienie moczowe

11.05.2017 18:57

Przykład jak wielkie rozmiary mogą osiągnąć kamienie moczowe w pęcherzu moczowym.
Pacjent - suczka, mieszaniec, waga  5 kg. Od kilku tygodni bardzoczęste oddawanie moczu w małych ilościach, silne parcia na pęcherz, krew w moczu 
usg + rtg - 2 duże kamienie wypełniajace cały pęcherz moczowy
Wykonano cystotomię i usunięto kamienie, które oddano do badania ( skład kamieni - fosforany wapnia).
Przy kamicy moczowej istotne jest ustalenie składu chemicznego kamieni aby móc skutecznie kontrolować chorobę porzez diete i środki farmaceutyczne.

Nowy specjalista

11.05.2017 18:57


Z przyjemnością informujemy, że nasz lekarz Mariusz Szaluś w dniu 3 września br. zdał‚ egzamin państwowy i uzyskał tytuł specjalisty z dziedziny chirurgii weterynaryjnej. Zdobyta, w trakcie 3 lat sdudiów specjalizacyjnych, wiedza i umiejętności praktyczne, pozwolą nam znacznie poszerzyć zakres wykonywanych operacji o nowe specjalistyczne techniki zarówno w leczeniu psów i kotów  jak i tez  innych mniejszych pupili i zwierząt egzotycznych.
Przypominamy, że równiez lek.wet. Elzbieta Szaluś posiada tytuł‚ specjalisty chorób psów i kotów uzyskany w 2006 r. Obecnie jest w trakcie specjalistycznych kursów USG ze szczególnym uwzględnieniem badania echokardiologicznego.
Także lek.wet Rafał Bukała, który niedawno dołączył‚ do naszego zespołu jest w trakcie studiów specjalizacyjnych z dziedziny Higiena zwierząt rzeźnych i mięsa.

Kamień kałowy

11.05.2017 18:56

Stosunkowo rzadki przypadek kamienia kałowego u psa. 
Pies,  berneński pies pasterski, 3 lata, samiec. w ostatnich 2-3 tygodniach nadpobudliwy seksualnie( w sąsiedztwie suka w rui). Pies od kilku dni maiła problemy z wypróznianiem, stolce wodnisto-sluzowe. Właściciel podał mu stoperan, myśląc że to biegunka.
Po wykonaniu standardowych i kontrastowych zdjęć rentgenowskich przewodu pokarmowego okazało, się że problemem jest ciało obce- w tym przypadku kamień kałowy. Ze wzglęgu na brak efektu leczenia zachowawczego oraz zwężenie kanału miednicy przez powiększoną prostatę, wykonano zabieg laparatommi z enterotomia i usunięto problem.
Niedrożność jelita może paradoksalnie objawiać sie w postaci śluzowych biegunek. Dlatego nie należy leczyć swoich podopiecznych domowymi sposobami, gdyz można doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zwierzęcia.

Szczur i jego guz

11.05.2017 16:47

 2,5 letni szczur z olbrzymim guzem uniemożliwiającym mu normalne poruszanie się.

Trudne przypadki

11.05.2017 16:45

Skomplikowane, wieloodłamowe złamanie trzonu kości udowej oraz kości miednicy.
Leczymy również takie przypadki metodą osteosyntezy ze stabilizacja wewnętrzną i zewnętrzną odłamów.
Co prawda proces leczenia jest długi - ale pies  ma uratowaną i sprawna kończynę.
Bardzo często takie skomplikowane złamania nie są kwalifikowane do leczenia i zwierzęta są poddawane eutanazji. Główne powody to: - niedostateczna wiedza i umiejętności lekarza oraz brak specjalistycznego sprzętu;  mozliwościi finansowe właściciela zwierzęcia;  

Informacje

11.05.2017 16:45

Pragniemy zaprezentować Państwu niezwykły przypadek psa, który dzięki możliwościom  współczesnej neurochirurgii weterynaryjnej oraz ogromnemu zaangażowaniu właścicieli w proces terapii powrócił w pełni do zdrowia.
Pies o imieniu Bady, wiek 10 lat, mieszaniec w typie malamuta. Od kilku miesięcy nasilające się problemy w poruszaniu się, niechęć do ruchu, sztywny chód, kulawizny, nagłe wystapienie porażenie tylnych kończyn a następnie tetraplegia( porażenie czterokończynowe). Badaniem RTG zdjagnozowano osteoarthritis stawów biodrowych oraz łokciowych oraz  przepukliny jądra galaretowatego krążka międzykregowego w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa. Przepuklina w odcinku szyjnym typu II doprowadziła do tetraplegii - rozerwanie pierścienia włóknistego krążka międzykregowego spowodowało  wpadnięcie do kanału kręgowego jądra galaretowatego i ucisku na rdzeń kręgowy.  Tego typu zmniany nie reagują na leczenie zachowawcze środkami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi, poprawiającymi przewodnictwo nerwowe a wymagaja zabiegu chirurgicznego odbarczającego uciśnięty rdzeń kregowy.
Nasz lekarz Mariusz Szaluś, który ściśle współpracuje z zakładem chirurgii wydziału weterynaryjnego UP we Wrocławiu skonsultował ten przypadek z profesorem Zdzisławem Kiełbowiczem, który podjął się wykonać operację.
Dzięki umiejętnościom Pana profesora Kiełbowicza oraz poświęceniu i ogromnemu zaangażowaniu w procesie rechabilitacji właścicieli Bady dziś jest wesołym wpełni sprawnym psem.

 

 

Nietypowy pacjent w naszej Przychodni

11.05.2017 16:44

Młoda trzytygodniowa kózka z prawdopodobnie okołoporodowym złamaniem kończyny piersiowej. Ze względu na patologiczne przemieszczenie odłamów kości, ich częściowy zrost pod kątem niemal 90 stopni, całkowite zniszczenie struktury stawu łokciowego w celu zapewnienia zwierzęciu możliwości w miarę normalnego ruchu i uśmierzenia bólu wykonana amputacje kończyny powyżej łokcia. Kózka już na drugi dzień po operacji sprawnie się poruszała i bawiła z matką.