​​
Czynne: pon-pt 9:00 - 19:00 | sob. 9:00 - 15:00 | niedz. 9:00 - 11:00
14 626 48 20
ul. Ujejskiego 6-10 | Tarnów
lek.wet. Elżbieta Szaluś, lek.wet. Mariusz Szaluś

Tuż po cesarskim cięciu

11.05.2017 18:58

Kamienie moczowe

11.05.2017 18:57

Przykład jak wielkie rozmiary mogą osiągnąć kamienie moczowe w pęcherzu moczowym.
Pacjent - suczka, mieszaniec, waga  5 kg. Od kilku tygodni bardzoczęste oddawanie moczu w małych ilościach, silne parcia na pęcherz, krew w moczu 
usg + rtg - 2 duże kamienie wypełniajace cały pęcherz moczowy
Wykonano cystotomię i usunięto kamienie, które oddano do badania ( skład kamieni - fosforany wapnia).
Przy kamicy moczowej istotne jest ustalenie składu chemicznego kamieni aby móc skutecznie kontrolować chorobę porzez diete i środki farmaceutyczne.

Nowy specjalista

11.05.2017 18:57


Z przyjemnością informujemy, że nasz lekarz Mariusz Szaluś w dniu 3 września br. zdał‚ egzamin państwowy i uzyskał tytuł specjalisty z dziedziny chirurgii weterynaryjnej. Zdobyta, w trakcie 3 lat sdudiów specjalizacyjnych, wiedza i umiejętności praktyczne, pozwolą nam znacznie poszerzyć zakres wykonywanych operacji o nowe specjalistyczne techniki zarówno w leczeniu psów i kotów  jak i tez  innych mniejszych pupili i zwierząt egzotycznych.
Przypominamy, że równiez lek.wet. Elzbieta Szaluś posiada tytuł‚ specjalisty chorób psów i kotów uzyskany w 2006 r. Obecnie jest w trakcie specjalistycznych kursów USG ze szczególnym uwzględnieniem badania echokardiologicznego.
Także lek.wet Rafał Bukała, który niedawno dołączył‚ do naszego zespołu jest w trakcie studiów specjalizacyjnych z dziedziny Higiena zwierząt rzeźnych i mięsa.

Kamień kałowy

11.05.2017 18:56

Stosunkowo rzadki przypadek kamienia kałowego u psa. 
Pies,  berneński pies pasterski, 3 lata, samiec. w ostatnich 2-3 tygodniach nadpobudliwy seksualnie( w sąsiedztwie suka w rui). Pies od kilku dni maiła problemy z wypróznianiem, stolce wodnisto-sluzowe. Właściciel podał mu stoperan, myśląc że to biegunka.
Po wykonaniu standardowych i kontrastowych zdjęć rentgenowskich przewodu pokarmowego okazało, się że problemem jest ciało obce- w tym przypadku kamień kałowy. Ze wzglęgu na brak efektu leczenia zachowawczego oraz zwężenie kanału miednicy przez powiększoną prostatę, wykonano zabieg laparatommi z enterotomia i usunięto problem.
Niedrożność jelita może paradoksalnie objawiać sie w postaci śluzowych biegunek. Dlatego nie należy leczyć swoich podopiecznych domowymi sposobami, gdyz można doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zwierzęcia.

Szczur i jego guz

11.05.2017 16:47

 2,5 letni szczur z olbrzymim guzem uniemożliwiającym mu normalne poruszanie się.

Trudne przypadki

11.05.2017 16:45

Skomplikowane, wieloodłamowe złamanie trzonu kości udowej oraz kości miednicy.
Leczymy również takie przypadki metodą osteosyntezy ze stabilizacja wewnętrzną i zewnętrzną odłamów.
Co prawda proces leczenia jest długi - ale pies  ma uratowaną i sprawna kończynę.
Bardzo często takie skomplikowane złamania nie są kwalifikowane do leczenia i zwierzęta są poddawane eutanazji. Główne powody to: - niedostateczna wiedza i umiejętności lekarza oraz brak specjalistycznego sprzętu;  mozliwościi finansowe właściciela zwierzęcia;  

Informacje

11.05.2017 16:45

Pragniemy zaprezentować Państwu niezwykły przypadek psa, który dzięki możliwościom  współczesnej neurochirurgii weterynaryjnej oraz ogromnemu zaangażowaniu właścicieli w proces terapii powrócił w pełni do zdrowia.
Pies o imieniu Bady, wiek 10 lat, mieszaniec w typie malamuta. Od kilku miesięcy nasilające się problemy w poruszaniu się, niechęć do ruchu, sztywny chód, kulawizny, nagłe wystapienie porażenie tylnych kończyn a następnie tetraplegia( porażenie czterokończynowe). Badaniem RTG zdjagnozowano osteoarthritis stawów biodrowych oraz łokciowych oraz  przepukliny jądra galaretowatego krążka międzykregowego w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa. Przepuklina w odcinku szyjnym typu II doprowadziła do tetraplegii - rozerwanie pierścienia włóknistego krążka międzykregowego spowodowało  wpadnięcie do kanału kręgowego jądra galaretowatego i ucisku na rdzeń kręgowy.  Tego typu zmniany nie reagują na leczenie zachowawcze środkami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi, poprawiającymi przewodnictwo nerwowe a wymagaja zabiegu chirurgicznego odbarczającego uciśnięty rdzeń kregowy.
Nasz lekarz Mariusz Szaluś, który ściśle współpracuje z zakładem chirurgii wydziału weterynaryjnego UP we Wrocławiu skonsultował ten przypadek z profesorem Zdzisławem Kiełbowiczem, który podjął się wykonać operację.
Dzięki umiejętnościom Pana profesora Kiełbowicza oraz poświęceniu i ogromnemu zaangażowaniu w procesie rechabilitacji właścicieli Bady dziś jest wesołym wpełni sprawnym psem.

 

 

Nietypowy pacjent w naszej Przychodni

11.05.2017 16:44

Młoda trzytygodniowa kózka z prawdopodobnie okołoporodowym złamaniem kończyny piersiowej. Ze względu na patologiczne przemieszczenie odłamów kości, ich częściowy zrost pod kątem niemal 90 stopni, całkowite zniszczenie struktury stawu łokciowego w celu zapewnienia zwierzęciu możliwości w miarę normalnego ruchu i uśmierzenia bólu wykonana amputacje kończyny powyżej łokcia. Kózka już na drugi dzień po operacji sprawnie się poruszała i bawiła z matką.